wtorek, 7 grudnia 2021

The Goffs my Ork Clan #1 - First Ork

 


Warhammer 40,000...

I do not know if you have noticed this in your own circles, but among my gaming buddies, more and more decide to return to playing 40k. Among them, both fans that had to put it on a hiatus for that reason or another – and confirmed Warhammer Fantasy Battle players. Just incredible, to say at least, so I took a peek at the new models, saw some battle reports on YouTube and I have to admit, it does all look nice;) The gameplay feels very dynamic, the matches are short, as they are based on tokens that, controlled, allow to gain points every turn. A turn without controlling at least one is a turn lost, so nobody really keeps to the back line, and the armies for it must be somewhat flexible. Add command points to the mix, used in limited amounts to boost stats in a crucial roll, add a missing bit to the attack range and so on and so on and you get a very nuanced experience. I have no idea if I am ever going to play, but the models are just fantastic, and there was a time I used to roll on 40k tournaments:D I even showed up to War of the Worlds in Poznan. Many battles... One war... War of the worlds! :D That might have been the largest wargame tournament I have ever attended, at least 50 simultaneous tables, maybe more.

Speaking of the army, finally some Orks, my clan of choice would be Goffs, of course. It's just that I don't like to contrive much, but I do like settling differences via combat. Today, I have my prototype to show you. Apart from the skin tone, I'm probably not going to change much, but we'll see very soon. Why green? Well, I've seen these battle reports from Tabletop Tactics and they do have, in their collection, an impressive army of Orks with all the infantry and vehicle armor painted green. It looks rad on the table, amazingly amplifying the green flood effect. I know this choice may not be to everyone's liking, but I am definitely in love and going to use green a lot in my army ;)Nie wiem czy też to zauważyliście w swoim środowisku graczy, ale coraz więcej moich znajomych wraca do Wh40. Zarówno jej miłośnicy, którzy z różnych powodów przerwali swoją przygodę z tym system, jak również zagorzali battlowcy, albo zupełnie nowi gracze. No sprawa co najmniej niesamowita, ale przyjrzałem się nowym modelom, oglądnąłem kilka raportów na yt i wygląda to przyjemnie;) Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, a gra szybka, bo opiera się na znacznikach, których posiadanie punktujemy co turę. Tura bez kontrolowania znaczników to tura stracona, więc nikt się nie czai z tyłu, a armie muszą być uniwersalne. Do tego command pointsy, które urozmaicają grę i możemy je wykorzystać w ograniczonych ilościach, żeby w jakimś decydującym starciu podbić statystyki, zasięg itp. Nie wiem czy kiedyś zagram, ale modele są cudowne, a był czas, że turlało się kostki na wielu turniejach Wh40:D Zaliczyłem chyba raz Wojnę Światów w Poznaniu. Wiele bitew... jedna wojna... Wojna Światów! :D To był chyba największy turniej gier bitewnych w jakim brałem udział, z 50 stołów lub więcej do jednego systemu.

Wracając do armii, no wreszcie będą to Orki, klan oczywiście Goffs. Tak już mam, że nie lubię kombinować, ale lubię rozwiązywać spory w combacie. Dziś prezentuje mój prototyp. Poza skórą raczej nic nie zmienię, ale to jeszcze wyjdzie w praniu. Zastanawiam się też nad rdzą i chyba nie będę jej dodawał. Dlaczego zielony? Bo naoglądałem się tych raportów i ekipa Tabletop Tactics ma w swojej kolekcji cudowną armię Orków z wszystkimi pancerzami na piechocie i pojazdach w kolorze zielonym. Na stole wygląda to kozacko i niesamowicie podbija efekt zielonej fali. Wiem, że nie każdemu musi się to podobać, ale ja się zakochałem i będę używał dużo zielni w mojej armii ;)6 komentarzy:

 1. To jest ten moment, w którym się żałuje, że się sprzedało swoje Łorki z Wh40k.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest trochę nowych modeli, zawsze można wrócić :)

   Usuń
 2. Hell yeah! Love the goffs! I have my own collection. :D
  Looking forward to more, but don't neglect your vampire counts. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I'm just looking at your collection, I think I liked all the orcs from your instagram :D Amazing vehicle conversions - wow!

   Usuń
 3. Schludny i zieloniutki. Fajny. Szkoda tylko, że nie brodaty :P

  OdpowiedzUsuń