niedziela, 23 kwietnia 2017

Podstawki do Kings of War

Czas na słowo o podstawkach i mały bonusik:)
Podstawki doszły jakiś czas temu, ale dopiero dzisiaj znalazłem czasu, żeby nad nimi popracować. W Kings of War mamy dwie możliwości w kwestii podstawek pod jednostki, albo tradycyjne movement trays albo multi base. Ja długo zastanawiałem się, którą opcję wybrać i w końcu zdecydowałem się na multi base, bo są efektowniejsze i jednak oddają klimat tego systemu. Szkoda tylko trochę modeli, bo już nie wykorzystam ich do innych gier, ale zakładam milionową kolekcje Beastów, więc starczy na wszystko:D


Lubię mieć za co złapać podstawkę, więc wybrałem spienione PCV o grubości 3mm. Dodatkowo jest co przewiercić mocując modele do podstawki. W tym miejscu zdecydowanie nie polecam forumowych ofert osób, które robią tray`e na zamówienie, bo koszty są kosmiczne. Nie 2x czy 3x większe, ale kosmiczne. Jak ktoś lubi wycinanki, to jeden metr kwadratowy spienionego PCV to ok 39zł. Ale jeśli komuś podobnie jak mi szkoda czasu, to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę materiał jaki nas interesuje i z docięciem za grosze zamówić stertę podstawek. Sam zamówiłem 20 podstawek z dostawą za ok 30zł, z czego niestety 1/3 to przesyłka:P Ogólnie trochę na zapas i żeby z czasem rozbudować kolejne warianty własnych rozpisek.

Kings of War to cudowny system, który daje nam sporą swobodę zarówno jeśli chodzi o modele jakie chcemy wykorzystać jak również ich ilość. Wszystkie jednostki w grze podzielone są na kilka podstawowych typów, które dalej występują w oddziałach różnych wielkości. Całość opisuje JEDNA tabelka. W której poza wielkością podstawek mamy dwie wartości: MMC czyli minimalna ilość modeli na podstawce oraz PMC zalecana ilość modeli na podstawce.
Prosty i swobodny sposób na konstruowania własnych jednostek. Można urozmaicić sobie armię jak również zaoszczędzić złotówki, bo jeśli powciskamy wszędzie minimalną ilość model, to ogólny koszt armii można znacząco ograniczyć. Regiment to maks 20, a minimum 11 modeli, czyli praktycznie przez pół.


Multi base dają nam dodatkowo możliwość wyżycia się modelarsko i stworzenia własnej armii z licznych mini dioramek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na środku naszego regimentu stało drzewo, skała czy płot itp.itd. Ja osobiście ograniczę się do prostych podstawek w przypadku piechoty i może coś zaszaleje przy okazji Harpii czy Brutoxa, którego zrobię z modelu Ghorgon/Cygor.

Część już przygotowałem pod modele, które już zamówiłem i czekam niecierpliwie na realizację. Póki co bez posypek, które będę nakładał po przytwierdzeniu już modeli.W ramach wspomnianego bonusu jeśli ktoś przetrwał długość tego wpisu moje pierwsze Gory w podstawowych kolorach. Czeka je jeszcze jakiś tuning i na pewno trochę rdzy tu i tam. W kolejnych wpisach o KoW trochę więcej o mojej armii i pierwszej rozpisce:)7 komentarzy:

 1. No pięknie. Też się zdecydowałem na multi bazy. Jednak padło na HDF. Pogrubiony 2mm tekturą w której wycinam to i owo.

  Bardzo mi się podoba kolor podstawek. Naprawdę kontrastowe.

  Gory super. Będziesz całość pokrywał jednym kolorem washa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię zwierzoludzi. Fajne te podstawki - teraz parę modeli i heja :) ja narazie oglądam moją "kupkę wstydu" ale już na horyzoncie widzę zarys swojej armii do KOW :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna podstawka na cały oddział to doskonały patent. I ze względów estetycznych, i organizacyjnych - i przyspiesza grę. Podobne rozwiązania stosuje się w niektórych grach historycznych. W każdym razie ten wpis jeszcze bardziej skłonił mnie do bliższego zapoznania się z KoW. I dodam jeszcze, że bardzo mi się te podstawki podobają!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki:) Podstawki będą mocno zielone, sporo posypki, krzaczków itp.
  Kings of War to na prawdę ciekawy sposób i podejście do gry bitewnej, można złożyć armie z dowolnych modeli.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co dajesz do masy nadającej strukturę? Piasek, soda i wikol, czy coś innego? Wygląda to to bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko wikol i dwie warstwy piasku, a między to grubsze kamyki;)

   Usuń